Prof. Żaryn w Ankiecie na 100-lecie: Promieniowanie tradycji narodowych stawało się codziennością w ciągu całego XIX wieku

PAP: Dzięki jakiej tradycji intelektualno-kulturowej udało się nam przetrwać 123 lata niewoli i ostatecznie w roku 1918 odzyskać niepodległość?

Prof. Jan Żaryn: W okresie niewoli, czyli w warunkach, gdy zabrakło własnego państwa, formował się nowoczesny naród polski; dziedzictwo I RP – podtrzymane w świadomości zbiorowej, ale istniejące w warunkach konfrontacji, jaką był proces eliminacji elit po powstaniach, germanizacja i rusyfikacja warstw ludowych – stawało się pomostem jednoczącym warstwy oświecone z ludowymi. Promieniowanie polskości w głąb narodu to proces splatający się z oczywistymi zmianami cywilizacyjnymi widocznymi na terenie Europy, w tym rewolucją przemysłową czy demokratyzacją ustrojową, w tym emancypacją.

Czytaj dalej „Prof. Żaryn w Ankiecie na 100-lecie: Promieniowanie tradycji narodowych stawało się codziennością w ciągu całego XIX wieku”

Prof. Żaryn o głosowaniu ws. wniosku prezydenta: Uznałem, że istotniejsze jest to, żeby referendum się odbyło

Głosowanie nad wnioskiem ws. referendum było wynikiem indywidualnych przemyśleń senatorów PiS, każdy ważył, co jest dla niego istotniejsze; ja uznałem, że istotniejsze jest, żeby referendum się odbyło – oświadczył w środę senator Jana Żaryna (PiS), który poparł wniosek prezydenta.

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji. Za wyrażeniem zgody na przeprowadzenie referendum opowiedziało się 10 senatorów (w tym Żaryn), przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52, w tym 50 senatorów PiS. Większość konieczna do wyrażenia zgody na referendum wynosiła 47 głosów.

Czytaj dalej „Prof. Żaryn o głosowaniu ws. wniosku prezydenta: Uznałem, że istotniejsze jest to, żeby referendum się odbyło”

Jan Żaryn o sędzim Iwulskim: przestał być wiarygodny

– Jerzy Iwulski stracił wiarygodność nie tylko z racji swojego życiorysu, obiektywnie coraz mocniej widocznego, ale z także z racji podtrzymania statusu wypierania – mówił w „Salonie politycznym Trójki” senator Prawa i Sprawiedliwości, Jan Żaryn. 

Jak wynika z akt IPN, sędzia Józef Iwulski, I prezes Sądu Najwyższego, miał uczestniczyć w wydaniu 7 wyroków na opozycjonistów, w których za działalność opozycyjną sądzono 16 osób. 13 skazano na kary więzienia, z czego 9 dostało wyroki w zawieszeniu. Sędzia mówi, że pamięta tylko o jednym, w którym miał złożyć zdanie odrębne.

Czytaj dalej „Jan Żaryn o sędzim Iwulskim: przestał być wiarygodny”