Przywracanie połączeń, Emerytura plus i 500 plus. Premier pokazał mapę drogową „piątki PiS”

– Zaczniemy wdrażać program przywracania połączeń autobusowych w kwietniu i maju, a „emeryturę plus” – od 1 maja – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. – Mam nadzieję, że po raz kolejny zdobędziemy zaufanie Polaków, aby móc wdrażać nasz plan dla Polski – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział, że program przywracania połączeń autobusowych – będący częścią przedstawionej w zeszłym miesiącu „piątki PiS” – ma zostać wdrożony w kwietniu i maju. – Żeby już wtedy powiaty mogły odtwarzać pozamykane wcześniej połączenia komunikacyjne (…). To bardzo ważny cywilizacyjny rozwojowy projekt – podkreślił premier.

Program tzw. emerytura plus, czyli plan zakładający wypłatę „trzynastki” dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązywać ma – według szefa rządu – od 1 maja.

Następnym projektem w kolejce do wdrożenia – mówił Morawiecki – jest rozszerzenie programu 500 plus tak, by obejmował on już pierwsze dziecko. Na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rozszerzone świadczenie będzie obowiązywało od 1 lipca.

We wtorek premier mówił też o pozostałych zapowiedziach PiS: zniesieniu podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżeniu podstawowej stawki podatku dla pozostałych obywateli do 17 proc. i podniesieniu kwoty uzyskania przychodów.

— Ta „nowa piątka” to jest pewna ciągłość, pewna strategia, pewna logika życia zawodowego, życia rodzinnego – podkreślił Morawiecki, wskazując, że propozycje PiS odpowiadają na potrzeby Polaków na różnych etapach życia.

– Widzimy środki do realizacji tego planu, mamy determinację, wolę jego realizacji i mam nadzieję, że po raz kolejny zdobędziemy zaufanie Polaków, po to, żeby móc kontynuować, móc wdrażać ten plan dla Polski – najlepszy plan dla zasobnej Polski w silnej Europie – dodał szef rządu.

Redukcja szarej strefy jednym ze źródeł finansowania wydatków na „piątkę PiS”

Morawiecki przedstawił źródła finansowania „piątki PiS”. Powiedział, że jest pewien, iż – jeśli Polacy zaufają PiS – „będziemy w stanie pozyskać (pieniądze – red.) z szarej strefy, z czarnej strefy, od mafii VAT-owskich, przestępców podatkowych, grup międzynarodowych, które unikały płacenia podatków w Polsce”.

Premier powiedział, że zarysowanych jest kilka podstawowych obszarów. – Pierwszy to redukcja szeroko rozumianej szarej strefy. Tu wprowadzamy konsekwentnie obrót bezgotówkowy. Tutaj nasze rozwiązania, które skutecznie zapobiegają przemytowi; pakiet paliwowy, pakiet SENT I, SENT II, SENT III, wywóz refundowanych leków (…), tam kryję się dziesiątki działań, dziesiątki ustaw – wyjaśnił.

Wskazał, że chodzi o działania głównie Ministerstwa Finansów, któremu premier podziękował za zaangażowanie. – Dzięki kolejnym działaniom w następnych latach pojawią się te następne dziesiątki miliardów złotych, które zaangażujemy dla rodzin polskich, dla zwykłych ludzi, dla pracowników, dla emerytów i na rozwój, dla gospodarki – powiedział.

„Dodatkowe dochody z VAT i CIT na sfinansowanie „piątki PiS”

– Takim obszarem, gdzie już dzisiaj wszyscy w Europie – można powiedzieć – nam zazdroszczą jest obszar podatku VAT. W czasach naszych poprzedników średnio 120 mld zł (rocznie ściągano do budżetu – red.), w tym roku około 180 mld zł – 60 mld zł więcej drodzy państwo. Popatrzcie, o jakich pieniądzach mówimy. Cały pakiet z „nowej piątki PiS” to około 40 mld zł. Tymczasem z samego VAT 60 mld zł w ciągu czterech lat. Tam oczywiście kryją się już ponoszone wydatki na 500+ na drugie, trzecie dziecko, 75+, na waloryzację kwotową, na osoby niepełnosprawne ponad proporcjonalne środki niż przyrosty w budżecie i wiele innych – podkreślił szef rządu.

Według niego dlatego założenia rządu dotyczące przyrostu ściągalności VAT powyżej trendu o „trzy, cztery, pięć, sześć miliardów złotych są założeniami ostrożnymi, konserwatywnymi”.

– Jestem przekonany, że osiągniemy ten cel i że te środki pojawią się w budżecie roku 2020, 2021, bo wiemy jak zrealizować, wiemy jak walczyć z mafiami VAT-owskimi. I wiemy gdzie są zakopane te pieniądze. Nasi poprzednicy mówili, że są nie do wydobycia, a także przymykali oko na te rozliczne patologie, które tam występowały – powiedział Morawiecki.

Dodał, że pieniądze będą też pochodzić z CIT. – Tutaj mamy też kolejne uszczelnienia zaplanowane, też kilka miliardów złotych. To jest nasza walka z międzynarodowymi korporacjami o płacenie przez nie podatków w Europie. To jest jeden z obszarów, gdzie zgadzamy się bardzo mocno z naszymi przyjaciółmi z zachodniej Europy, zwłaszcza z dużych państw, że wielkie korporacje powinny płacić podatki w miejscu, gdzie prowadzą biznes – zaznaczył premier. Zapowiedział, że rząd będzie wspólnie z europejskimi partnerami do tego dążył. Premier zapowiedział, że pieniądze będą pochodzić także z uszczelnienia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wdrożenia e–składki, czy elektronicznych zwolnień.

„Nie ma obaw, że twarde kryteria konwergencji zostaną przekroczone

Premier powiedział, że skutki finansowe w budżecie, które pojawią się poprzez działania rządu w ramach „piątki PiS”, mogą doprowadzić do zwiększenia deficytu budżetowego w porównaniu do 2018 roku, który „w zeszłym roku był najniższy w ciągu ostatnich 30 lat”. – Jeśli będzie zwiększenie (deficytu – red.) – czy to będzie 1,2 czy 2,1, czy 1,6 – dzisiaj tak bardzo precyzyjnie nie jesteśmy w stanie określić na rok 2020, 2021 – powiedział premier.

– Na pewno utrzymamy się w ryzach wymogów związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, na pewno będziemy wykonywali wszystkie związane z tym odpowiednie zalecenia – powiedział szef rządu. – Nie ma obaw, iż te twarde kryteria konwergencji, jak nazywają się one w Unii Europejskiej, zostaną przekroczone – zaznaczył Morawiecki.

„Celem rządu jest dbanie o zwykłego człowieka; chcę być premierem wszystkich Polaków”

– Władza, która bardziej dba o posłuch u silnych i możnych tego świata, niż o interesy zwykłych obywateli, nie jest godna miana rządu, tylko (…) nierządem stoi – powiedział Morawiecki, przedstawiając tzw. mapę drogową realizacji „piątki PiS”.

Jak podkreślił, „taki jest cel każdego dobrego rządu, żeby dbać o zwykłego człowieka, o rodzinę, o szansę życiową i o perspektywy”. – To jest również nasz cel i ja chcę być premierem wszystkich Polaków, premierem, który dba o Polaków w każdej wsi, w każdym miasteczku, w każdym mieście, o zwykłych obywateli naszego kraju – o ich perspektywy, o ich szanse życiowe – oświadczył szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że właśnie z myślą o wszystkich Polakach jego ugrupowanie przygotowało nowe pięć propozycji programowych.
„Naszym podstawowym celem jest zasobne, europejskie życie Polaków”

– Naszym podstawowym celem jest lepsze, zasobne, europejskie życie Polaków, życie na poziomie europejskim; mamy wytyczoną drogę, wiemy, jak tam dojść – powiedział premier.

Morawiecki mówił, że jego rząd ma podstawowy cel, czyli lepsze, zasobne, europejskie życie Polaków, życie na poziomie europejskim.

– Mamy wytyczoną drogę, wiemy, jak tam dojść. Mamy też środki na realizację tego celu. Dzisiaj pokażemy, skąd te środki wzięliśmy, jak doszliśmy do tych środków. Mamy też ogromną determinację i wreszcie: stoi za nami wiarygodność w realizacji celów społecznych, rozwojowych, gospodarczych – dodał.

Szef rządu ocenił, że tzw. nowa piątka PiS to program przełomowy. – Pokazujemy Polakom, że do tej pory przeprowadzone reformy nie tylko przyniosły znakomity efekt, ale przekroczyły nasze oczekiwania – dodał.

„Oferujemy skok w nowoczesność wszystkim Polakom”

– Oferujemy skok w nowoczesność wszystkim Polakom, służyć ma temu nasza „nowa piątka”; nasza wiarygodność jest fundamentem realizacji tej „piątki” – powiedział Morawiecki.

Premier podkreślił, że rząd ma środki na wszystkie ważne projekty społeczne, rozwojowe, cywilizacyjne i gospodarcze. – Ta droga ku realizacji kolejnych wielkich celów rozwojowych, cywilizacyjnych jest bardzo konkretnie określona – zapewnił szef rządu.

Dodał, że podczas jednego z wyjazdów po Polsce, jeden z rozmówców, starszy pan, powiedział mu, że jest „bardzo pozytywnie zaskoczony, że tyle rzeczy udało się już do tej pory zmienić, już wdrożyć dla zwykłego człowieka, dla Polaków, którzy oczekiwali tego wsparcia ze strony państwa polskiego”.

Morawiecki mówił, że wskazane przez rząd nowe rozwiązania są „skokiem w nowoczesność”. – Skok w nowoczesność, który chcemy i oferujemy wszystkim Polakom. I nasza nowa piątka ma temu służyć, a nasza wiarygodność jest fundamentem realizacji tej piątki – powiedział premier.

Podkreślił, że jeżeli Polacy w kolejnych latach zaufają rządowi PiS, to jest pewien, że rząd będzie w stanie znowu pozyskać środki „z szarej strefy, z czarnej strefy, od mafii VAT-owskiej, przestępców podatkowych, grup międzynarodowych, które unikały płacenia podatków w Polsce”.

„Piątka PiS” to przełomowy program

Szef rządu przedstawiając we wtorek tzw. mapę drogową realizacji „piątki PiS” przekonywał, że ten program jest „przełomowy dla wszystkich Polaków”.

– Program, dzięki któremu Polska będzie się rozwijać szybciej i za dwa, trzy lata będziemy krajem jeszcze znaczniej zasobniejszym, silniejszym, krajem, w którym wszyscy chcą żyć, krajem, do którego chcą wracać ci, którzy wyjechali w poprzednich 15 latach, krajem, który jest wzorem dla innych w Unii Europejskiej – mówił Morawiecki.

Podziękował wszystkim Polakom za zaufanie. – Wierzę, że z tą nową piątką będziemy tworzyć razem Polskę, która będzie Polską naszych marzeń – oświadczył premier.

Źródło: http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/premier-program-przywracania-polaczen-od-kwietnia-emerytura-plus-od-maja/41603414

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *