Jan Żaryn o sędzim Iwulskim: przestał być wiarygodny

– Jerzy Iwulski stracił wiarygodność nie tylko z racji swojego życiorysu, obiektywnie coraz mocniej widocznego, ale z także z racji podtrzymania statusu wypierania – mówił w „Salonie politycznym Trójki” senator Prawa i Sprawiedliwości, Jan Żaryn. 

Jak wynika z akt IPN, sędzia Józef Iwulski, I prezes Sądu Najwyższego, miał uczestniczyć w wydaniu 7 wyroków na opozycjonistów, w których za działalność opozycyjną sądzono 16 osób. 13 skazano na kary więzienia, z czego 9 dostało wyroki w zawieszeniu. Sędzia mówi, że pamięta tylko o jednym, w którym miał złożyć zdanie odrębne.

– Bez wątpienia mamy do czynienia ze smutnym obrazem wypierania przeszłości w tych jej elementach życiorysu pana Iwulskiego, który nie jest heroiczny. Z punktu widzenia psychologicznego to naturalne, ale niestety nie w momencie kiedy dana osoba staje się osobą publiczną i jej wiarygodność jest zależna od tego, czy mataczy w swojej sprawie, czy nie mataczy – mówił senator.

Historyk stwierdził, że naród polski ma problem z „wydobywaniem się z okowów komunistycznego kompleksu”. – W okresie PRL zdecydowanie mniejszość Polaków decydowała się na to, żeby w sposób jednoznaczny dawać świadectwo o niepraworządności komunizmu. Zdecydowana większość dostosowała się i w ten sposób nawet przez bierność legitymizowała. Stąd mamy kłopot, jako naród polski, z wydobywaniem się z okowów komunistycznego kompleksu – zaznaczył gość Trójki. – Tak po ludzku rozumiem sędziego Iwulskiego, który przyzwyczaił się do myśli, że wszyscy będą pamiętać o jego heroicznym czynie opisanym przez profesora Strzembosza – dodał.

Jan Żaryn stwierdził, że po deklaracjach sędziego Iwulskiego, które okazały się niezgodne z archiwami, „przestał być wiarygodny”. – Wiarygodność stracił nie tylko z racji swojego życiorysu, obiektywnie coraz mocniej widocznego, ale także z racji podtrzymania statusu wypierania, który może być zrozumiały, kiedy człowiek żyje prywatnie i nie jest zmuszany do deklarowania swojego życiorysu, ale kiedy jest osobą publiczną i uosabia sprawiedliwość w państwie, nie może sobie pozwolić na luksus dalszego wypierania – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/9/299/Artykul/2167835,Jan-Zaryn-o-sedzim-Iwulskim-przestal-byc-wiarygodny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *