Rondo Słowackiego/Jagiellońska otwarte!

Dziś o godz. 15.00 przywrócony zostanie ruch na skrzyżowaniu ulic Jagiellońska i Słowackiego w Legionowie. Zakończyła się przebudowa skrzyżowania, w wyniku której powstało tam rondo.
W ramach inwestycji wykonano z kamiennej kostki krawężniki i pierścień ronda oraz z kostki betonowej chodniki i wjazdy na posesje. Położono nową nawierzchnię bitumiczną jezdni, a także zainstalowano nowe oświetlenie. Wiosną wyspa centralna ronda zazieleni się roślinnością.
Wartość inwestycji to ponad 5 mln 144 tys. zł, z czego prawie 4 mln pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Czytaj dalej „Rondo Słowackiego/Jagiellońska otwarte!”

Koło Gospodyń Wiejskich z Ludwinowa Zegrzyńskiego „Ludwiczanki” otrzymało dofinansowanie na działalność statutową

W środę 2 sierpnia br. kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Legionowie przekazał na ręce Koła Gospodyń Wiejskich z Ludwinowa Zegrzyńskiego „Ludwiczanki” symboliczny czek na kwotę 8 000 zł w ramach pomocy finansowej na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich.

Czytaj dalej „Koło Gospodyń Wiejskich z Ludwinowa Zegrzyńskiego „Ludwiczanki” otrzymało dofinansowanie na działalność statutową”

Pomoc dla zwierząt z ukraińskiego Żytomierza

Zakończono i uroczyście podsumowano IV edycję akcji pomocy zwierzętom z ukraińskiego Żytomierza i okolic.

Akcja pomocy dla ukraińskiej fundacji  ГО Зоо-Дозор Житомир Zoo-Dozor Animal rescue, adoption Ukraine  trwa od maja 2022 r. Organizatorzy – Katarzyna Wierzbicka i Dariusz Grodecki we współpracy ze Stowarzyszeniem Wolontariat Legionowo – zebrali 2,230 kg karmy oraz karmę specjalistyczną i artykuły medyczne o wartości ponad 8 tys. zł. Dary wysłane zostaną do potrzebujących zwierząt w rejonie Żytomierza. – Będziemy kontynuować tę akcję tak długo, jak będzie potrzebna pomoc naszym barciom mniejszym w Ukrainie i o jeden dzień dłużej – mówią koordynatorzy zbiórki rzeczowej, już dziś zapraszając do udziału w jesiennej, piątej, edycji akcji.

Czytaj dalej „Pomoc dla zwierząt z ukraińskiego Żytomierza”

Podpisanie umowy na rozbudowę ul. Wspólnej w Gminie Wieliszew

Powiat Legionowski rozbuduje drogę na ul. Wspólnej w gminie Wieliszew – odcinek od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 632 w Komornicy do skrzyżowania z „wodociągówką” – ul. Przedpełskiego, na granicy Komornicy i Wieliszewa.

Tu powstanie czterowlotowe rondo o średnicy zewnętrznej 26 m. W starostwie Powiat Legionowski podpisał umowę z wykonawcą – firmą Infrastruktura BUD-59 Sp. z o.o., która na realizację zadania ma 22 tygodnie.

Czytaj dalej „Podpisanie umowy na rozbudowę ul. Wspólnej w Gminie Wieliszew”

Spotkanie wigilijne w starostwie powiatowym w Legionowie. Wizyta gości z Ukrainy.

Reprezentacja partnerskiej Wspólnoty Terytorialnej Miasta Kosów w Ukrainie odwiedziła powiat legionowski w dniu, kiedy samorządowcy, przedstawiciele służb i organizacji społecznych spotkali się podczas tradycyjnej uroczystości związanej z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Spotkanie uświetnił koncertem kolęd wieliszewski zespół „Promyki Folk Dance Ensemble”.

Czytaj dalej „Spotkanie wigilijne w starostwie powiatowym w Legionowie. Wizyta gości z Ukrainy.”

Dzień Nauczyciela 2022 w PZSiPS w Legionowie

Na spotkaniu zorganizowanym w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej pedagogom wręczone zostały nagrody starosty legionowskiego za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze. Wyróżnienia za rok szkolny 2021/2022 otrzymało 31 nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Powiat Legionowski.

Czytaj dalej „Dzień Nauczyciela 2022 w PZSiPS w Legionowie”

Pogrzeb generała Stanisława Mandykowskiego. Żegnaj drogi Panie Generale!

Na „wieczną wartę” odprowadziliśmy dzisiaj śp. gen. Stanisława Mandykowskiego.

Msza św. żałobna w intencji zmarłego odbyła się w kościele parafii pw. św. Jana Kantego w Legionowie.

Doczesne szczątki gen. Stanisława Mandykowskiego spoczęły na legionowskiej nekropolii.

Cześć Jego Pamięci!

Czytaj dalej „Pogrzeb generała Stanisława Mandykowskiego. Żegnaj drogi Panie Generale!”

Powiat Legionowski podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Narodowym Centrum Profilaktyki Zdrowia

Podjęcie działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców poprzez współpracę na rzecz realizacji Projektu Profilaktyki Zdrowotnej w ramach Programu „Twoje Zdrowie”, w tym utworzenie na terenie powiatu Samorządowego Klastra Profilaktyki Zdrowotnej, to główne założenia listu intencyjnego, który 13 lipca Powiat Legionowski podpisał z Narodowym Centrum Profilaktyki Zdrowotnej (NCPZ).

Czytaj dalej „Powiat Legionowski podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Narodowym Centrum Profilaktyki Zdrowia”

14 maja – Święto Strażaka. Wspaniałe uroczyści w Komendzie Powiatowej PSP w Legionowie

14 maja 2022 świętowaliśmy Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystość była okazją do wręczenia nagród dla wyróżniających się druhów i druhen, a także ślubowania dla młodego pokolenia – członków młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu powiatu legionowskiego. Mieszkańcy mogli, jak co roku przy tej okazji z bliska i nie w sytuacji zagrożenia obejrzeć sprzęt pożarniczy.

Czytaj dalej „14 maja – Święto Strażaka. Wspaniałe uroczyści w Komendzie Powiatowej PSP w Legionowie”

Tragedia Smoleńska 2010-2022. PAMIĘTAMY!

PAMIĘTAMY! Dziś, w dniu 10 IV 2022 roku złożyliśmy kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniają Tragedię Smoleńską, która jest zawieszona w kościele Parafii Wojskowo – Cywilnej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie oraz zapaliliśmy biało-czerwone znicze pod tablicą upamiętniającą Mord Katyński i Tragedię Smoleńską, która znajduje się na ścianie kościoła parafii pw. św. Jana Kantego w Legionowie.

Czytaj dalej „Tragedia Smoleńska 2010-2022. PAMIĘTAMY!”

1 marca – w narodowy dzień pamięci oddałem hołd Żołnierzom Wyklętym

Uroczystości zostały zorganizowane przez stowarzyszenie kombatantów ZOPAK „Brzozów”.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu w Legionowie przy mogile żołnierzy AK wywiezionych po II wojnie do sowieckich łagrów. Druga miała miejsce na rondzie przy pomniku Polski Walczącej.

Na cmentarzu został zapalony znicz, natomiast przy pomniku złożyłem wiązankę biało – czerwonych kwiatów.

W tym trudnym dla Polski i świata czasie powinniśmy tym bardziej pamiętać o swoich bohaterach i ich losach.

Cześć i chwała Bohaterom!

Czytaj dalej „1 marca – w narodowy dzień pamięci oddałem hołd Żołnierzom Wyklętym”

Hołd dla pomordowanych w Palmirach

Dokładnie 82 lata temu, 26 lutego 1940 r. Niemcy rozstrzelali w Palmirach 190 aresztowanych 2 dni wcześniej mieszkańców Legionowa i okolic.

Historycy oceniają, że palmirski las jest niemym świadkiem zbrodni na w sumie ponad 1700 Polakach.

W uroczystościach na cmentarzu w Palmirach wziął udział wicestarosta Konrad Michalski. Złożeniu kwiatów w imieniu samorządu Powiatu Legionowskiego towarzyszyło odczytanie listu napisanego przez ministra Mariusza Błaszczaka.

Czytaj dalej „Hołd dla pomordowanych w Palmirach”

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Legionowskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpił przemarsz pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie odczytano Apel Pamięci, a delegacie złożyły wiązanki. Powiat Legionowski reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, wicestarosta Konrad Michalski, członek Zarządu Przemysław Cichocki oraz radny Zenon Kuska.

Czytaj dalej „103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”

Prof. Żaryn laureatem nagrody im. Henryka Pobożnego. Marszałek Witek: Potrzebujemy ludzi, którzy będą się przyznawać do wiary

Potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych, którzy będą się przyznawać do wiary, do Kościoła, będą mówili, że to rodzina jest najważniejsza – powiedziała w sobotę w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która wzięła udział w gali wręczenia nagrody im. Henryka Pobożnego. Wyróżnienie otrzymał w tym roku prof. Jan Żaryn.

Czytaj dalej „Prof. Żaryn laureatem nagrody im. Henryka Pobożnego. Marszałek Witek: Potrzebujemy ludzi, którzy będą się przyznawać do wiary”

Umowa na remont drogi powiatowej w gm. Nieporęt podpisana

Niebawem rozpoczną się prace przy realizacji największej tegorocznej inwestycji drogowej Powiat Legionowski – przebudowie ponad dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej 1810W w Gminie Nieporęt.

Starosta Sylwester Sokolnicki i Konrad Michalski – wicestarosta powiatu legionowskiego w obecności Maciej Mazur Wójt Gminy Nieporęt i radnej powiatowej Agnieszka Powała podpisali dziś umowę z wykonawcą.

Czytaj dalej „Umowa na remont drogi powiatowej w gm. Nieporęt podpisana”

Nagrody dla powiatowych szkół od Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” za udział w szkoleniach i promocji krwiodawstwa

Klub Honorowych Dawców Krwi „Legion” wręczył nagrody:- Powiatowemu Liceum Ogólnokształcącemu w Stanisławowie Pierwszym – za propagowanie edukacji w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej,- Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Legionowie – za propagowanie honorowego dawstwa krwi.

Wyróżnionym dziękujemy i gratulujemy.

Czytaj dalej „Nagrody dla powiatowych szkół od Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” za udział w szkoleniach i promocji krwiodawstwa”

Ważne inwestycje w Powiecie Legionowskim zakończone

Na zaproszenie starosty legionowskiego Sylwestera Sokolnickiego w naszym powiecie gościł wczoraj wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wizyta była okazją do zaprezentowania dwóch niezwykle ważnych dla mieszkańców inwestycji powiatu: przebudowy prawego skrzydła NZOZ „Legionowo” i modernizacji kolejnego odcinka drogi powiatowej nr 1807 w miejscowości Karolino.

Przebudowa drogi była zrealizowana z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych.

Czytaj dalej „Ważne inwestycje w Powiecie Legionowskim zakończone”

W imieniu Ministra Obrony Narodowej p. Mariusza Błaszczaka wręczyłem prezenty mikołajkowe dla Domu Samotnej Matki Sióstr Urszulanek w Legionowie

W ostatni piątek miałem zaszczyt gościć w imieniu Ministra Obrony Narodowej p. Mariusza Błaszczaka w Domu Samotnej Matki Sióstr Urszulanek z Gandino.

Bardzo dobra, budująca wizyta. Siostry wykonują dla samotnych mam i dla dzieciaczków naprawdę wspaniałą pracę. I za to im dziękuję w imieniu ministra Mariusza Błaszczaka, swoim i całego Zarządu Powiatu.

Czytaj dalej „W imieniu Ministra Obrony Narodowej p. Mariusza Błaszczaka wręczyłem prezenty mikołajkowe dla Domu Samotnej Matki Sióstr Urszulanek w Legionowie”

Uroczystość nadania imienia liceum w Stanisławowie Pierwszym

Piątek (11 września) upłynął w LO w Stanisławowie Pierwszym pod znakiem uroczystości z okazji nadania szkole imienia Stanisława Lema oraz ślubowania klas pierwszych. Placówka, obecnie goszcząca w progach budynku szkoły podstawowej, zyskała realną szansę na własną siedzibę, ponieważ Powiat Legionowski ogłosił przetarg na koncepcję i projekt budynku dla Liceum w Stanisławowie.

Czytaj dale

Zbigniew Gryglas wiceminister Aktywów Państwowych odwiedził Powiat Legionowski

Powiat Legionowski odwiedził Zbigniew Gryglas wiceminister Aktywów Państwowych. Podczas tej roboczej wizyty starosta Sylwester Sokolnicki przedstawił w imieniu samorządów naszego regionu problemy i kwestie, które są ważne dla mieszkańców, a mają charakter ponadlokalny i ich rozwiązanie przekracza kompetencje gmin i powiatu: bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, przebudowa „wąskiego gardła” na DK61, przedłużenie linii kolejowej z Zegrza w stronę Pułtuska, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza, czy przebieg planowanych linii kolejowych i drogi S10, które będą prowadzić do CPK.

Dobrą wiadomością, o której już dziś informowaliśmy, jest fakt, że GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt poszerzenia DK61 na odcinku od Legionowa do ronda w Zegrzu. To daje szansę na rozwiązanie choć jednej z naszych bolączek. Minister zapewnił, że będzie rzecznikiem spraw mieszkańców powiatu legionowskiego.

Czytaj dalej „Zbigniew Gryglas wiceminister Aktywów Państwowych odwiedził Powiat Legionowski”

Rusza przetarg na budowę kolejnego odcinka DK 61

Rusza przetarg w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wartości ponad 200 mln zł na budowę dwujezdniowej drogi DK 61 Legionowo-Zegrze z przebudową wiaduktu kolejowego na linii kolejowej Legionowo-Radzymin-Tłuszcz.

Poinformował dziś o tym w Legionowie na powstającym odcinku nowej jezdni DK 61 Min. Infrastruktury Andrzej Adamczyk w obecności Szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Droga pomoże rozładować korki na popularnej trasie Warszawa-Augustów, szczególnie na odcinku od Legionowa do Zalewu Zegrzyńskiego. Przy okazji obsłuży powstający w Legionowie szpital WIM.

Spełniają się marzenia i oczekiwania Mieszkańców powiatu legionowskiego. Zabiegi o tę inwestycję trwały przez lata, sukces odniósł Min. Mariusz Błaszczak.

Czytaj dalej „Rusza przetarg na budowę kolejnego odcinka DK 61”

Wizytacja budowy szpitala dla Powiatu Legionowskiego

Pod koniec czerwca miałem niesamowitą przyjemność wizytować budowę szpitala w powiecie legionowskim. Mury pną się do góry.

To bardzo ważne i dobre dla mieszkańców przedsięwzięcie. Szpital dla powiatu legionowskiego będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego i będzie ogólnodostępny dla mieszkańców.

Dziękuję Panu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi za tą inwestycję. Od zawsze było to nasze marzenie. I te marzenie się właśnie spełnia…

Czytaj dalej „Wizytacja budowy szpitala dla Powiatu Legionowskiego”

Komitet Poparcia Andrzeja Dudy

W Ząbkach samorządowcy z powiatów wołomińskiego, otwockiego i legionowskiego dołączyli do komitetu poparcia #DUDA2020.

Starosta Wołomiński, Wicestarosta Legionowski, Prezydent Otwocka, Burmistrz Ząbek, Wójt Poświętnego, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego oraz wielu innych samorządowców docenili dziś ostatnie 5 lat, bardzo dobre dla samorządów 5 lat kadencji Prezydenta.

Czytaj dalej „Komitet Poparcia Andrzeja Dudy”

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Niestety, jak kilka tygodni temu – w dniu Osób z Zespołem Downa, koronawirus pokrzyżował nasze plany godnych obchodów.
Dziękuję całej kadrze naszej powiatowej placówki specjalnej.
Gorące pozdrowienia dla wszystkich podopiecznych placówki i wszystkich Osób z autyzmem. PAMIĘTAMY.

Czytaj dalej „2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”

Powstanie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J.Paderewskiego

Instytut wpisuje się w sieć instytucji kultury zajmujących się polskim dziedzictwem i pamięcią. Jego celem będzie upamiętnienie wielopokoleniowego dziedzictwa zapoczątkowanego przez mężów stanu i wielkich polskich patriotów – Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że dyrektorem Instytutu zostanie prof. Jan Żaryn. 

Czytaj dalej „Powstanie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J.Paderewskiego”

Powiat Legionowski dostał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Ponad 3 mln 300 tys. otrzyma Powiat Legionowski oraz samorządy wieliszewski i serocki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Uroczystość wręczenia promes związanych z tym dofinansowaniem odbyła się dzisiaj, w budynku starostwa. Obecni byli m.in. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Czytaj dalej „Powiat Legionowski dostał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych”

Pomóż mi zrozumieć świat – podsumowanie projektu w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie

Projekt, którego celem było rozwijanie kluczowych kompetencji i wspieranie rozwoju uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, został dziś uroczyście zakończony i podsumowany. Dzięki takim działaniom podopieczni powiatowej placówki nabywają nowe umiejętności, które są im niezbędne w drodze do samodzielności. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, dystrybuowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Czytaj dalej „Pomóż mi zrozumieć świat – podsumowanie projektu w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie”

Do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę szpitala w Legionowie. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak konsekwentnie realizuje swoje zapowiedzi…

Dzisiaj w powiecie legionowskim mieliśmy wydarzenie historycznej wagi.

O szpitalu w Legionowie, dla mieszkańców powiatu legionowskiego mówiło się od dawna. Jednak przez wiele lat zapowiedzi nie były realizowane a mieszkańcy – którym przy okazji każdej kampanii wyborczej ówczesne władze miasta i powiatu obiecywały szpital – byli coraz bardziej zmęczeni tematem i coraz mniej wierzyli, że tego typu publiczna placówka opieki zdrowotnej kiedykolwiek powstanie…

Dopiero wygrana Prawa i Sprawiedliwości oraz realne i skuteczne działania posła z naszej ziemi legionowskiej, obecnego Ministra Obrony Narodowej pana Mariusza Błaszczaka zmieniły ten stan rzeczy.

Czytaj dalej „Do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę szpitala w Legionowie. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak konsekwentnie realizuje swoje zapowiedzi…”

Dziś w powiecie legionowskim gościliśmy Wojewodę Mazowieckiego pana Zdzisława Sipierę

Dalsze prace przy przebudowie DK61, budowa szpitala w Legionowie oraz kwestia bonifikat przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego we własność były tematami poruszonymi podczas konferencji prasowej wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, która odbyła się dziś w Starostwie Powiatowym w Legionowie.
W odniesieniu do budowy szpitala starosta legionowski Robert Wróbel zwrócił się do wojewody z prośbą o priorytetowe potraktowanie wszelkich wniosków i procedur związanych z tą ważną dla mieszkańców naszego powiatu inwestycją, które trafią do służb wojewody.

Czytaj dalej „Dziś w powiecie legionowskim gościliśmy Wojewodę Mazowieckiego pana Zdzisława Sipierę”

Spotkanie ws. remontu wałów na Wiśle na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki

Nadal aktywnie zabiegamy o realizację inwestycji najważniejszych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dzisiaj, w starostwie odbyło się zorganizowane przez Powiat Legionowski spotkanie dotyczące przebudowy wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki.

Czytaj dalej „Spotkanie ws. remontu wałów na Wiśle na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki”

Odsłonięcie pomnika śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, ma zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia Pomnika Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w dniu 10 listopada 2018 r. o godz. 19.00 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Czytaj dalej „Odsłonięcie pomnika śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP”

Wraz z Ministrem Obrony Narodowej p. Mariuszem Błaszczakiem uczestniczyłem w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Strażnicy w Legionowie

„Legionowo. Ministrowie wmurowali kapsułę czasu w fundamentach nowej strażnicy”

Trwa budowa nowej legionowskiej strażnicy. Ministrowie Zieliński i Błaszczak właśnie uroczyście zamknęli akt erekcyjny tej inwestycji w kapsule czasu i symbolicznie wmurowali ją w ścianie budynku. W powiecie legionowskim będzie bezpieczniej jeszcze wiosną 2020r. – zobowiązali się najważniejsi politycy w kraju wraz z dowódcą polskich strażaków tj. z gen. bryg. Leszkiem Suskim.

Czytaj dalej „Wraz z Ministrem Obrony Narodowej p. Mariuszem Błaszczakiem uczestniczyłem w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Strażnicy w Legionowie”