Szpital w Legionowie otwarty!

Szpital w Legionowie będący filią Wojskowego Instytutu Medycznego został uroczyście otwarty. Pacjenci mogą korzystać z usług placówki od 21 stycznia. To chyba najbardziej i najdłużej wyczekiwana inwestycja na terenie powiatu legionowskiego. I oto jest.

Nieco ponad dwa lata upłynęły od pierwszego wbicia łopaty na placu budowy szpitala w Legionowie do uruchomienia gotowego obiektu, co nastąpiło 19 stycznia. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, komendant Szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie płk dr n. med. Robert Ryczek, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście. – To ważna chwila przede wszystkim dla Legionowa, ale także, myślę, że dla służby zdrowia, również dla Wojska Polskiego, dlatego że zaczynamy dziś działanie szpitala w Legionowie, stanowiącego filię Wojskowego Instytutu Medycznego, a więc jesteśmy gotowi do tego, aby nieść pomoc wszystkim potrzebującym. (…) Ten szpital jest otwarty dla mieszkańców powiatu, mieszkańców województwa mazowieckiego. (…) Ten szpital odznacza się tym, że pracuje w nim bardzo dobrze przygotowana do spełniania swoich obowiązków kadra. (…) To bardzo mocno podkreślam, że to wszystko, co zostało zaplanowane i przeprowadzone w Legionowie, opiera się na doświadczeniach WIM, na doświadczeniach kadry, lekarzy wojskowych i pracowników WIM-u, a wszyscy doskonale wiemy, że Wojskowy Instytut Medyczny odznacza się wysokim poziomem pomocy medycznej, ma bardzo mocną markę, renomę. Jestem pewien, że dobre zdrowie będzie w Legionowie, można powiedzieć, że już od dziś jest w Legionowie – mówił podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.

Innowacje na miarę potrzeb

W legionowskim szpitalu znajduje się 90 łóżek i następujące oddziały – chorób wewnętrznych i kardiologii z pracownią hemodynamiki, chirurgii, ginekologii, okulistyki, intensywnej terapii oraz oddział przyjęć i pomocy doraźnej. Do tego dochodzą bloki operacyjne i specjalistyczne pracownie diagnostyki, w tym m.in. bardzo nowoczesne – mammograficzna i endoskopowa, jako instrumenty szeroko rozumianej profilaktyki onkologicznej. Struktura i organizacja szpitala wyprzedzają swój czas, jednocześnie wpisując się w założenia krajowego planu transformacji systemu ochrony zdrowia na lata 2022-2026. Oddziały zostały zaplanowane w oparciu o wnikliwe analizy dotyczące potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu oraz kluczowe dziedziny, w których szybka i dostępna pomoc są najważniejsze dla ratowania zdrowia i życia. Znajduje to potwierdzenie choćby w tym, że aż 30 proc. miejsc to łóżka intensywnej terapii.
Jeśli pacjent będzie wymagał diagnostyki lub leczenia, których nie ma możliwości przeprowadzić w Legionowie, automatycznie stanie się pacjentem WIM przy ul. Szaserów w Warszawie. Oferowany w ten sposób model opieki jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem w kraju i można oczekiwać, że z racji swoich walorów – kompleksowości i koordynacji, szybko będzie się upowszechniać jako rozwiązanie podnoszące sprawność systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Oddział Przyjęć w szpitalu w Legionowie działa w podobnym trybie jak SOR, a w swojej funkcji jest znacznie lepiej niż oddział ratunkowy dopasowany do zakresu działalności szpitala, co przekłada się na najwyższą jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń. W jego strukturze znajduje się oddział obserwacyjny z ośmioma łóżkami. Pacjenci zgłaszający się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia oraz przywożeni przez karetki otrzymują tu pomoc przez całą dobę (diagnostyka i leczenie) w zakresie dostępnych specjalizacji, a następnie zostają wypisani do domu lub hospitalizowani. Jak zapewniają przedstawiciele WIM, legionowski Oddział Przyjęć jest nowocześniejszy i lepiej wyposażony niż większość Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w kraju.

Opieka ambulatoryjna dla pacjentów zapewniona będzie w Lecznictwie Ambulatoryjnym Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie, czyli w dotychczasowej przychodni Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Budynek przychodni został połączony z nowym budynkiem szpitala. Informacje na temat szpitala oraz dane teleadresowe znajdują się na www.wim.mil.pl w zakładce Szpital WIM Legionowo.

Zlokalizowany na osiedlu Piaski szpital ma sześć kondygnacji (pięć naziemnych i jedną podziemną). Całkowity koszt inwestycji, w całości sfinansowanej ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, to ponad 160 mln zł. Szacowane roczne koszty działalności szpitala to około 34 mln zł.

Źródło: https://powiat-legionowski.pl/aktualnosci/uroczyste-otwarcie-szpitala-w-legionowie?fbclid=IwAR1wdzs-AQVlb5wXYudcSAE6iPucdb8kvi477UKcxcOuE7lLdbxmKMtB-Ws

***

Szpital w Legionowie już przyjmuje pacjentów

„Dziś rozpoczyna działalność szpital w Legionowie, stanowiący filię Wojskowego Instytutu Medycznego. Jesteśmy gotowi do tego, żeby nieść pomoc wszystkim potrzebującym. To buduje zaufanie – to, że Prawo i Sprawiedliwość spełnia zobowiązania i przyczynia się do rozwoju naszej Ojczyzny” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w środę w Legionowie.

19 stycznia 2022 roku szef MON uczestniczył w uroczystym otwarciu nowego, wojskowego szpitala w Legionowie.

Szpital rozpoczyna działalność ponad pół roku wcześniej, niż zakładał to pierwotny plan. Nieco ponad dwa lata temu Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, podpisał umowę na budowę szpitala.

„Mieszkańcy Legionowa wielokrotnie słyszeli obietnice, zapewnienia, szczególnie wygłaszane przez lokalnych włodarzy, że szpital jest potrzebny, że zaraz szpital zostanie zbudowany. Mieli swego czasu kontrolę zarówno w mieście, w powiecie, w województwie, w państwie polskim, bo przecież i rząd i prezydent do 2015 r. byli z jednej opcji, a więc włodarze lokalni, władze państwowe szpitala nie zbudowały. A kiedy w 2015 r. do władzy doszło PiS, wtedy bezpieczeństwo stało się rzeczywistym priorytetem władz”

– mówił minister. 

Szef MON przypomniał, że z rozszerzonej opieki medycznej, jaką zapewnia szpital skorzystają zarówno mieszkańcy regionu, jak również żołnierze Wojska Polskiego.

„Kiedy objąłem urząd ministra obrony narodowej w styczniu 2018 r. rozpocząłem formowanie nowych związków taktycznych, myślę tu o 18. Dywizji Zmechanizowanej, która operuje na wschód od Wisły i szpital właśnie otwierany w Legionowie stanowi  dla niej zaplecze medyczne. Również w powiecie legionowskim, w Zegrzu znajduje się Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc tego najmłodszego rodzaju polskich sił zbrojnych, a więc żołnierze WOT-u również będą leczyć się w Legionowie, w tym szpitalu. Ale ten szpital jest otwarty dla mieszkańców powiatu, mieszkańców województwa mazowieckiego. Ten szpital został zbudowany w ciągu 2 lat. Myślę, że jest to dobry czas”

– powiedział.

Placówka będzie funkcjonować, jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) – znanego szpitala przy Szaserów, oferując chorym kompleksową opiekę medyczną w miejscu lub w głównej siedzibie Instytutu – w Warszawie.

„Szpital legionowski ma do dyspozycji 90 łózek, składa się z 6 oddziałów, są też 2 sale operacyjne. Szpital jest czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu. 30% łóżek to są łóżka intensywnej opieki medycznej. To jest pewne nowe rozwiązanie, które wynika z doświadczeń Wojskowego Instytutu Medycznego. To bardzo mocno podkreślam, że to wszystko, co zostało zaplanowane i przeprowadzone w Legionowie opiera się na doświadczeniach WIM, na doświadczeniach kadry, lekarzy wojskowych i pracowników WIM-u, a wszyscy doskonale wiemy, że WIM odznacza się wysokim poziomem pomocy medycznej, ma bardzo mocną markę, renomę. Jestem pewien, ze dobre zdrowie będzie w Legionowie, można powiedzieć, że już od dziś jest w Legionowie”

– podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że w ramach szpitala będzie funkcjonowała przychodnia, która umożliwi mieszkańcom regionu wykonywanie badań profilaktycznych.

„Chcę tez podkreślić, że szpital będzie prowadził wiele akcji skierowanych do mieszkańców. I tak, już od 14 lutego szpital zaprasza na badania mieszkańców, bo profilaktyka jak wiemy, zawsze jest niezwykle istotna”

– mówił minister.

***

Szpital zaprojektowano na podstawie najnowszych standardów wyposażenia i organizacji opieki obowiązujących na europejskim rynku zdrowia, co znalazło potwierdzenie m.in. w liczbie łóżek planowych oraz miejsc intensywnej opieki medycznej.

Nowy szpital zapewni podstawową i specjalistyczną pomoc medyczną całodobowo. W szpitalu będą funkcjonować oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczny. 

Placówka jest przygotowana do hospitalizacji jednocześnie około 90 pacjentów. Łączny koszt inwestycji wyniósł 160 mln złotych i został pokryty w całości z środków budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Funkcjonowanie szpitala nie będzie obciążeniem dla budżetu lokalnego samorządu i będzie rozliczane w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego.

Źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/szpital-w-legionowie-juz-przyjmuje-pacjentow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *